Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie płaci podatek obywatel Ukrainy

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Anna Wojda

W zależności od tego, czy ktoś jest rezydentem podatkowym, czy nie i na jakiej podstawie uzyskuje dochody, różnie będą wyglądały jego obowiązki podatkowe – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy i partner w MDDP.

24 lutego minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak wygląda sytuacja z zatrudnianiem obywateli Ukrainy po tym roku? Coś się zmieniło? Jest lepiej?

Wydaje się, że przepisy, które zostały wprowadzone rok temu, bardzo ułatwiły zatrudnianie osób z Ukrainy w Polsce. Wystarczy zgłoszenie i tak naprawdę osoby te mogą u nas legalnie pracować. Mało tego, mogą również podejmować działalność gospodarczą. Zresztą, gdy spojrzymy na statystyki, okazuje się, że właśnie zakładanie indywidualnej działalności gospodarczej w Polsce – stało się bardzo popularne wśród osób z Ukrainy. Jest kilka branż, które cieszą się dużym zainteresowaniem i tam jednoosobowe działalności gospodarcze osób z Ukrainy są bardzo mile widziane.

Jakie to branże?

Budowlana i IT – mamy bardzo dużo osób, które zasiliły właśnie ten sektor, bardzo zresztą oczekujący na pracowników. Mamy także działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług. Co ciekawe, dużo działalności rejestrują kobiety co działa na plus.

Bo mężczyźni zostali w kraju.

Dokładnie. Choć oczywiście mężczyźni też w Polsce przebywają i też rejestrują działalności. Natomiast to, co widać w statystykach to, że zainteresowanie rejestracją działalności dotyczy kobiet i to bardzo dobrze.

Pamiętam w ubiegłym roku było bardzo duże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament