Rok, który zmienił Polskę. I zmienił samorządy
Od pierwszego dnia agresji Rosji granicę polsko-ukraińską przekroczyło 10 mln Ukraińców. To głównie kobiety i dzieci. Co dziewiąty z nich mieszka już w Polsce na stałe.
Zbieraliście dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Udzielaliście schronienia. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była wasza pomoc. Dokładnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie, chciałbym Wam za tę pomoc podziękować – napisał do mieszkańców Rzeszowa jego prezydent Konrad Fijołek.
Tylko w ciągu pierwszych trzech dni od wybuchu wojny do Polski przybyło ponad 300 tys. uchodźców, a z każdym dniem ich liczba rosła. Od początku wojny do Polski przybyło już 10,033 mln osób.
Ten exodus był wielkim sprawdzianem dla polskich samorządów. Małych i dużych.
W Krakowie w kulminacyjnym momencie mogło przebywać blisko 270 tys. uchodźców, czyli ok. 20 proc. mieszkańców miasta. We wspomnianym Rzeszowie liczba ta sięgała 100 tys., a od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta