Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franczyza to zobowiązanie do dużego osobistego zaangażowania

27 lutego 2023 |

rozmowa | Przed wyborem franczyzy ważne jest, by uzyskać jak najwięcej informacji o danym systemie franczyzowym – mówi dr Marta Ziółkowska, kierownik studiów podyplomowych zarządzanie franczyzą w SGH.

Dla kogo franczyza jest dobrym pomysłem

na biznes?

Marta Ziółkowska: Generalnie rzecz ujmując, dla wszystkich przedsiębiorczych osób, które chcą prowadzić działalność pod parasolem znanej marki. We franczyzie to franczyzodawca dostarcza biorcy sprawdzony pomysł na biznes, czyli gotową receptę, jak odnieść sukces w danej branży. Organizator systemu przekazuje pełną koncepcję biznesową swojemu partnerowi wraz ze specjalistycznym know-how, pakietem franczyzowym, zawierającym wszelkie informacje, jak prowadzić jednostkę franczyzową, oraz przekazuje biorcy prawo do posługiwania się rozpoznawalną marką sieci. W związku z tym biorca zyskuje łatwiejszy start w porównaniu z całkowicie niezależnym biznesem.

Jakie są zalety działalności gospodarczej w takiej formule?

Jest to przede wszystkim możliwość posługiwania się znaną i rozpoznawalną marką oraz prowadzenie biznesu w oparciu o sprawdzony pomysł. Istotną rolę odgrywa także wsparcie merytoryczne ze strony franczyzodawcy, działania marketingowo-promocyjne prowadzone dla całej sieci franczyzowej oraz uzyskanie lepszych warunków handlowych od dostawców i kontrahentów. W związku z tym ograniczone zostaje ryzyko prowadzenia całkowicie niezależnej działalności gospodarczej.

Do zalet, wynikających z bycia franczyzobiorcą, zaliczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament