Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politykom łatwiej jest zabierać pieniądze, niż je odkładać

27 lutego 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej wystarczą na wypłatę emerytur przez kwartał. O ile rząd wcześniej odda ponad 11 mld zł.

Niespełna 55,6 mld zł posiadał Fundusz Rezerwy Demograficznej na początku 2023 r.: tak wynika z planu finansowego na ten rok. 45 mld zł to ulokowane pieniądze, a ok. 11,5 mld zł to należności. Pod koniec roku w FRD ma być prawie 62 mld zł, ale kwota należności się nie zmieni. To pieniądze, jakie rząd pożyczył trzy lata temu na wypłatę dodatkowej emerytury.

Poziom aktywów FRD jest niewspółmiernie niski w stosunku do potrzeb emerytalnych. Rząd zaplanował, że w tym roku na emerytury wydanych zostanie 251 mld zł. Ekonomiści zwracają uwagę, że politycy częściej jednak wykorzystują FRD jako rezerwę na potrzeby bieżącej polityki finansowej niż jako zabezpieczenie na przyszłość.

– Szwedzi, gdy przeprowadzali wiele lat temu reformę emerytalną, mieli odłożoną rezerwę w wysokości pięcioletnich potrzeb emerytalnych – przypomina prof. Marek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament