Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowanie z zagranicy – o czym należy pamiętać

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Jacek Wojtach Daria Górka

Spółki, które chcą uzyskać pożyczkę od firmy mającej siedzibę w innym kraju niż Polska, muszą pamiętać o wielu obowiązkach. Ich bagatelizowanie może nieść ze sobą istotne konsekwencje.

Przy podejmowaniu decyzji o pozyskaniu finansowania od podmiotu z siedzibą poza granicami Polski należy wziąć pod uwagę szereg zagadnień związanych z aspektami podatkowymi. Ewentualne powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą (i konieczność ustalenia wynagrodzenia na zasadach rynkowych oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji cen transferowych) mogą okazać się niejedynym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę.

Podatek u źródła od odsetek

Spółki decydujące się pozyskać finansowanie od podmiotu mającego siedzibę w innym kraju, niż Polska, muszą brać pod uwagę obowiązki nałożone na nich przez przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli tzw. podatku u źródła, w sytuacji zapłaty odsetek od tego finansowania.

Odsetki wypłacane na rzecz nierezydentów podlegają opodatkowaniu 20 proc. stawką podatku u źródła. Do pobrania i wpłacenia podatku są zobowiązane podmioty wypłacające odsetki za granicę. Co do zasady, odbiorcy odsetek otrzymują środki już pomniejszone o należny podatek u źródła w Polsce (ponoszą ekonomiczny ciężar). Dopuszczalne jest także zastosowanie tzw. klauzuli ubruttowienia, zgodnie z którą ekonomiczny ciężar podatku u źródła do zapłaty ponosi pożyczkobiorca – wypłacający odsetki (gross-up clause).

Ustawa o CIT przewiduje zwolnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament