Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukces w nauce nie powinien zależeć od płci, wieku czy rasy

27 lutego 2023 | Rektorzy o swoich uczelniach | rp.pl

rozmowa | dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. Politechniki Łódzkiej, oraz dr hab. Anna Dyrdał, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkinie Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Jaka jest pozycja kobiet w nauce w Polsce?

Anna Dyrdał: To zależy od dyscypliny naukowej, ale ogólnie można powiedzieć, że paniom nie jest łatwo. Kobiety muszą zmagać się z uprzedzeniami (często ukrytymi) i zjawiskiem „szklanego sufitu”, który utrudnia im karierę naukową. Tylko z tego powodu oceniają swoje umiejętności i dorobek naukowy niżej niż mężczyźni – tak wynika z raportu Narodowego Centrum Nauki (z sondażu dotyczącego funkcjonowania kobiet i mężczyzn w nauce). Dodatkowo odczuwają niedostatek skutecznych rozwiązań pomagających łączyć życie rodzinne z pracą w nauce.

Dane zebrane przez NCN wskazują, że kobiety częściej niż mężczyźni oczekują od instytucji naukowych wsparcia w związku z sytuacją rodzinną. Z raportu wynika również, że są dyscypliny, gdzie kobietom jest łatwiej, i takie, gdzie jest bardzo ciężko. Nie zawsze jest to kwestia samej dyscypliny naukowej, a raczej społeczności naukowej często przesiąkniętej ukrytymi uprzedzeniami, w której Polkom dane jest budować swoją karierę.

Kobiety mają więc w nauce wyraźnie pod górkę, czego efektem jest stosunkowo niski odsetek naukowczyń. Choć w Polsce więcej kobiet niż mężczyzn studiuje, także na studiach doktoranckich, to w nauce zostaje ich mniejszy odsetek i maleje on wraz z wysokością stanowiska naukowego. Z danych z 2020 roku wynika, że choć 49 proc. spośród zatrudnionych na polskich uczelniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament