Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez cyfryzacji nie będzie zielonych innowacji

27 lutego 2023 | Ekonomia i rynek | Teresa Czerwińska
autor zdjęcia: Piotr Waniorek
źródło: Rzeczpospolita

Instytucje finansowe w Unii Europejskiej muszą być gotowe na podejmowanie większego ryzyka w finansowaniu technologii cyfrowych.

Innowacje będą kluczem do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku i przełożą się na większą konkurencyjność europejskich firm. Dlatego tak ważne jest wspieranie zarówno przedsiębiorców, jak i innych podmiotów we wdrażaniu rozwiązań cyfryzacyjnych, by następnie mogły przystąpić do wprowadzania zielonych innowacji, które wzmocnią ich pozycję na rynku i pozytywnie wpłyną na ich rozwój.

Cyfrowa odporność na kryzys

W dobie dręczących nas kryzysów okazało się, że najlepiej przygotowane do działania w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu są firmy wykorzystujące technologie cyfrowe. Przedsiębiorstwa, które zainwestowały w handel elektroniczny, chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję, zaawansowaną robotykę, duże zbiory danych lub drukowanie przestrzenne, dużo lepiej radziły sobie na rynku w czasie pandemii Covid-19, wojny w Ukrainie, a nawet w czasie kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2008 r. To właśnie te firmy były w stanie szybciej podejmować decyzje, miały wyższy poziom satysfakcji klientów, niższe koszty operacyjne i większy zasięg na globalnym rynku.

Tymczasem tylko połowa firm w Unii Europejskiej dokonuje inwestycji w technologie cyfrowe. Jedną przyczyną jest fakt, że borykają się z brakiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament