Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka danina od węzła betoniarskiego

27 lutego 2023 | Podatki i księgowość | Martyna Piecuch

Funkcjonalne powiązanie pomiędzy elementami budynku czy budowli, nie stanowi podstawy do opodatkowania całości podatkiem od nieruchomości.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 17 stycznia 2023 r. (I SA/Gd 975/22).

Spółka zawarła z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą umowę leasingu, której przedmiotem był węzeł betoniarski z magazynem kruszywa do produkcji elementów wibroprasowanych. Węzeł ten składał się z wielu elementów, jak elewatory, mieszarki czy pomosty. Wszystkie te elementy tworzyły zespół obiektów, który był wykorzystywany do produkcji betonu. Mogły one także funkcjonować oddzielnie, spełniając swoje indywidualne funkcje, a ich zdemontowanie nie doprowadziłoby do istotnej zmiany w całym węźle betoniarskim.

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, czy tak opisany węzeł betoniarski mieści się w zakresie przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, czy w zakresie tym mieszą się wyłącznie niektóre elementy węzła. W ocenie podatnika to wyłącznie te elementy węzła budowlanego, które można sklasyfikować jako budowle, podlegały opodatkowaniu.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Stwierdził, odnosząc się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 stycznia 2020 r. (I SA/Gd 1558/19), że istotne jest funkcjonalne powiązanie pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament