Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Joe Biden rośnie w siłę

27 lutego 2023 | Świat | Aleksandra Słabisz
Joe Biden nie miał tak wysokiego poparcia w sondażach od roku AFP
autor zdjęcia: Evan Vucci
źródło: Rzeczpospolita
Joe Biden nie miał tak wysokiego poparcia w sondażach od roku AFP

Prezydent cieszy się największym poparciem od roku. Zaś Donald Trump boryka się ze spadającą sympatią wśród republikanów.

Znaczna zmiana nastrojów politycznych w USA. Przez ponad rok spadały notowania Joe Bidena, na które negatywnie wpłynęło m.in. wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu w sierpniu 2021 roku, inflacja oraz popandemiczna sytuacja gospodarcza.

Najniższe poparcie, na poziomie 38 procent, Biden odnotował w lipcu ubiegłego roku. Wówczas niezależni wyborcy nabrali do niego dystansu, a demokraci stracili entuzjazm do jego prezydentury oraz przekonanie, czy jest właściwym kandydatem Partii Demokratycznej do kolejnych wyborów. Jednak prezydentowi udało się odbić od dna.

Druga kadencja

W tym miesiącu poparcie wśród Amerykanów bez względu na partię podskoczyło mu, w zależności od sondażu, do 44–46 procent, a wśród zarejestrowanych wyborców – aż do 49 procent. Zdaniem ekspertów Bidenowi pomogło to, że demokratom poszło lepiej w listopadowych wyborach, niż się spodziewano – utrzymali większość w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament