Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie umie się tak cieszyć

27 lutego 2023 | Sport | Łukasz Majchrzyk
Piotr Żyła na ramionach kolegów
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Żyła na ramionach kolegów

Piotr Żyła obronił w Planicy złoto po wspaniałej szarży i rekordzie skoczni w drugiej kolejce. A potem była szalona radość.

Sukcesy na normalnej skoczni zaczął jeszcze na początku XXI wieku Adam Małysz, który wygrywał w 2001 i 2003 roku. W 2019 roku Dawid Kubacki, w szalonym konkursie, w którym w drugiej serii awansował z 27. pozycji na najwyższy stopień podium, a tuż za nim zawody skończył Kamil Stoch. Wtedy karty na skoczni rozdawał wiatr, ale szczęściu trzeba umieć pomóc.

Potem pałeczkę przejął Piotr Żyła i chociaż niedawno skończył 36 lat, i śmiało można go nazywać weteranem, to nie zamierza zwalniać, a wręcz wydaje się, że najlepsze ciągle przed nim.

Skok z 13. miejsca po złoto

Dzięki zwycięstwu w Planicy dołączył do klubu legendarnych skoczków, którzy obronili tytuły mistrza świata. Przed nim tej sztuki dokonali tylko Małysz, Niemiec Martin Schmitt i Norweg Birger Ruud, a Żyła na razie nie zapowiada końca kariery.

W sobotę w Planicy konkurs był niemal tak samo szalony, jak cztery lata wcześniej, gdy zwyciężał Kubacki. Żyła był wymieniany w gronie faworytów niejako z urzędu, ale tak naprawdę forma z ostatnich tygodni wskazywała na innych. O medale mieli walczyć Norweg Halvor Egner Granerud, Niemiec Andreas Wellinger, Słoweniec Anze Lanisek czy Kubacki, ale tego ostatniego tuż przed konkursem dopadła kontuzja pleców i przez pewien czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12507

Wydanie: 12507

Spis treści
Zamów abonament