Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura za karę umowną?

26 lipca 2024 | Prawo i podatki | Kamila Cebelińska BENIAMIN ROSTANKOWSKI

Z orzecznictwa można wnioskować, że kara umowna powinna być udokumentowana fakturą, jeżeli umowa jest nadal wykonywana po zapłacie kary, która pokrywa dodatkowe koszty lub dłuższy czas wykonania dostaw lub usług.

doradca podatkowy z Kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki sp.k.

aplikant adwokacki z Kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki sp.k.

Zastrzeżenie kary umownej to standardowe postanowienie w wielu kontraktach. Strony mogą umówić się, że naprawienie szkody poniesionej przez jedną ze stron, wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego przez drugą stronę, nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Kara umowna z punktu widzenia prawa cywilnego ma charakter odszkodowawczy, więc na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z koniecznością wystawienia faktury, jednak kiedy przychodzi czas wykonania przelewu takiej kary, księgowa pyta o dokument źródłowy, a strony zaczynają się zastanawiać, czy może jednak faktura jest potrzebna. Decyzja, co zrobić w takiej sytuacji, ma istotny wymiar finansowy, ponieważ jeżeli podmiot, któremu należna jest kara umowna (przy projekcie inwestycyjnym może to być wiele milionów złotych) wystawi fakturę, będzie musiał wykazać w deklaracji podatek VAT należny z tego tytułu.

Kara umowna według przepisów kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą. Nie wystarczy jednak nazwać w umowie dane świadczenie odszkodowaniem, zadośćuczynieniem czy karą umową, aby zwolnić się z konieczności analizy tego świadczenia pod kątem podatkowym. Przy ocenie zasadności stosowania przepisów ustawy o VAT do kar umownych cywilistyczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12934

Wydanie: 12934

Spis treści
Zamów abonament