Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Majątek w fundacji. W czym może pomóc, a czego unikać

26 lipca 2024 | Dodatki Jednodniowe | rp.pl

|Zapewnienie wielopokoleniowej sukcesji, budowanie ładu rodzinnego i korporacyjnego, oddzielającego biznes od spraw rodzinnych, gromadzenie i chronienie polskiego kapitału czy rozwijanie działalności inwestycyjnej – to główne cele fundacji rodzinnych. Na co zwracać uwagę przy ich zakładaniu, a potem prowadzeniu?

Fundacja rodzinna zaczyna swój byt od oświadczenia woli przez fundatora o założeniu fundacji rodzinnej. Fundatorem może być każda pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona osoba fizyczna.

Zarządza mienieniem na rzecz najbliższych

Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.

Oświadczenie o powołaniu fundacji rodzinnej może przyjąć dwie formy. Może zostać złożone przed notariuszem przez jednego lub kilku fundatorów, lub zawarte w testamencie. Jedną z istotnych różnic pomiędzy tymi trybami jest możliwość założenia fundacji przez kilku fundatorów. Taka możliwość istnieje jedynie w przypadku fundacji rodzinnej zakładanej przed notariuszem. Fundacje rodzinne powoływane testamentem mogą mieć tylko jednego fundatora.

Spis mienia – sporządzenie spisu składników majątkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12934

Wydanie: 12934

Spis treści
Zamów abonament