Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt wspierany środkami unijnymi? Uważaj na płatności gotówkowe

26 lipca 2024 | Biznes | Marek Ososko

Limit płatności gotówką obowiązuje przedsiębiorców oraz podatników VAT. Czy beneficjenci środków unijnych mają dodatkowe ograniczenia przy realizacji płatności za wydatki w projekcie?

Obrót gotówkowy zajmuje znaczny udział rynku w Polsce i to pomimo szybkiego rozwoju płatności elektronicznych. Według raportów Narodowego Banku Polskiego transakcje bezgotówkowe są realizowane częściej niż gotówkowe, co nie zmienia faktu, że nadal wyższy jest odsetek osób płacących wyłącznie gotówką (11,7 proc.), względem tych płacących jedynie bezgotówkowo (7,5 proc.). Nawet przy niekwestionowanych zaletach transakcji elektronicznych (oszczędność czasu, bezpieczeństwo, przejrzystość), zachowanie alternatywy w postaci płatności gotówkowej jest bardzo ważne dla większości uczestników obrotu gospodarczego. Do tego w okresach kryzysów gospodarczych lub niepokojów społeczno-politycznych, następuje masowe zjawisko powrotu do pieniądza tradycyjnego.

Widocznym znakiem czasów jest jednak stopniowe ograniczanie płatności gotówkowych przez instytucje unijne oraz kraje członkowskie UE. U podstaw tych zmian leży założenie, że duże płatności gotówkowe generują wiele ryzyk związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, przez co wymagają zwiększonego, stałego nadzoru. Standardem na poziomie regulacji unijnych jest dokonywanie płatności przelewem bankowym, czekiem lub z rachunków zaliczkowych. Inne sposoby płatności, (w tym m. in. gotówką) potrzebują indywidualnego zezwolenia oraz identyfikacji odbiorcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12934

Wydanie: 12934

Spis treści
Zamów abonament