Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści: Czy procedura wewnętrzna jest obowiązkowa i co grozi za jej brak?

26 lipca 2024 | Prawo i podatki | Magdalena Nandzik-Trzaska

Kto, będąc odpowiedzialnym za ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych, wbrew przepisom ustawy procedury tej nie ustanawia lub ustanawia ją z istotnym naruszeniem wynikających z ustawy wymogów, podlega karze grzywny.

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego mgr Marek Płonka

Przepisy ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (DzU 2024 poz. 928) wprowadzają do polskiego porządku prawnego rozwiązania wspólnotowe przyjęte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Ustawa z chwilą wejścia w życie, tj. 25 września 2024 r., ureguluje m.in. warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa, środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa, zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy procedura wewnętrzna jest obowiązkowa, trzeba odpowiedzieć na pytanie, kto może być zobowiązany do jej posiadania.

Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, komu ma ona służyć, oceniane z punktu widzenia celów, dla realizacji których ma być środkiem. Służyć zaś ma przede wszystkim podmiotom prawnym, na których został nałożony obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń. Kimże jednak jest ów podmiot prawny? Najogólniej rzecz ujmując, jest to pomiot z sektora zarówno prywatnego, jak i publicznego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12934

Wydanie: 12934

Spis treści
Zamów abonament