Fundusze europejskie dla regionów: jakie korzyści i możliwości?
W perspektywie finansowej 2021-2027 polskie województwa skorzystają z alokacji środków europejskich, której łączna wartość sięga 155,4 mld zł. Fundusze te przeznaczone zostaną na wsparcie 16 programów regionalnych.
Fundusze europejskie dla regionów to jeden z filarów polityki spójności Unii Europejskiej, prowadzący do niwelowania dysproporcji gospodarczych i społecznych między regionami. Stanowią one istotne źródło finansowania dla projektów, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz podnoszenie jakości życia. Wsparcie nie jest jedynie odpowiedzią na lokalne potrzeby, ale stanowi również element szerszej strategii, mającej na celu zbudowanie konkurencyjnej i innowacyjnej europejskiej gospodarki. Poprzez fundusze, przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania wsparcia w kluczowych dla nich obszarach, takich jak transformacja cyfrowa, przejście na zieloną gospodarkę, rozwój działalności badawczo-rozwojowej czy wsparcie przy dostosowaniu się do dynamicznie zmieniających warunków rynkowych.
Na co wsparcie?
W perspektywie finansowej 2021-2027 fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wsparcie 16 programów regionalnych realizując wyznaczone cele w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, podwyższania poziomu dostępu do edukacji, rozwoju ochrony zdrowia i dziedzictwa kulturowego, poprawy infrastruktury społecznej, troski o środowisko, cyfryzacji oraz rozwoju energetyki i transportu, w szczególności rozwoju transportu intermodalnego. Znacząca część środków skierowana zostanie na inicjatywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta