Czy niższy wiek może uzasadniać przyznanie niższej pensji?
Zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń z uwzględnieniem kryterium stażu pracy nie ma charakteru dyskryminacyjnego. Problemem może być natomiast opieranie się na wieku pracownika. Ale czy zawsze?
Zdarza się, że bogate w twórcze tezy prawo Unii Europejskiej przynosi w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości rozstrzygnięcia całkiem elementarne. W każdym razie są to rozstrzygnięcia, jeżeli nie ustanawiające, to przypominające elementarne reguły wykładni prawa tak, aby nie miały one charakteru dyskryminacyjnego.
Dyrektywa 2000/78 przyniosła wyraźny przepis zakazujący dyskryminacji ze względu na wiek w ramach stosunków zatrudnienia. W sprawie C-501/2012 i innych do C-506/12 oraz 540 i 541/12 powiązanych przedmiotowo sprawach okoliczności były podobne. Dotyczyły one ustaw niemieckich regulujących zatrudnienie urzędników w Berlinie (który jest odrębnym landem) i państwowych. Urzędnicy zostali zatrudnieni pod rządami przepisów pochodzących sprzed wejścia w życie dyrektywy. Na skutek wejścia w życie dyrektywy zakazującej (z pewnymi ograniczeniami) dyskryminacji ze względu na wiek niemiecki ustawodawca przyjął nową ustawę, wskutek czego wynagrodzenia zostały przeszeregowane w ramach nowego systemu wynagrodzeń.
„Zaszyte” kryterium wieku
Nie wnikając w szczegóły, poprzednia ustawa niemiecka pozwalała na różnicowanie wynagrodzenia pracowników urzędów wyłącznie według kryterium wieku. Czyli mogło być tak, że pracownik zatrudniony w tym samym momencie w wieku 23 lat zarabiał mniej niż pracownik zatrudniony w wieku 27 lat....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta