Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona sygnalistów. Przepisy, praktyka, bezpieczeństwo

01 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | Karolina Kanclerz Sławomir Paruch

Do 25 września 2024 r. firmy muszą wdrożyć procedury zgłaszania nieprawidłowości. Kto może, a kto nie może zostać sygnalistą? Co może ujawniać sygnalista i do kogo powinien kierować swoje zgłoszenia?

24 czerwca 2024 r., czyli przeszło 2,5 roku po terminie na transpozycję Dyrektywy (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE, polska ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca br. została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 928. Organizacje mają niecałe dwa miesiące na wdrożenie nowych zasad i dostosowanie się do nowych wymogów. Również osoby, które będą mogły zgłaszać nieprawidłowości, powinny zapoznać się z tym, jak nowe przepisy będą funkcjonowały.

∑ Kto może być sygnalistą?

Ustawa wprowadziła szeroki katalog osób, które mogą zgłaszać naruszenia. Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Będzie to zatem przede wszystkim pracownik, ale też osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, w szczególności na podstawie umowy zlecenia, pracownik tymczasowy, stażysta czy wolontariusz. Sygnalistą może być również m.in. prokurent, akcjonariusz czy wspólnik. Zgłoszenia może również dokonać kandydat do pracy.

∑ Jakie przesłanki trzeba spełnić, aby uzyskać status sygnalisty?

Samo uzyskanie statusu sygnalisty nie wiąże się z jakimś szczególnym potwierdzeniem czy usankcjonowaniem tego statusu. Status...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12939

Wydanie: 12939

Spis treści
Zamów abonament