Urlop wypoczynkowy. Uprawnienia pracownika, obowiązki szefa
Czy pracownik uprawniony do urlopu ma prawo wziąć go w wybranym przez siebie czasie? Czy może zmienić termin urlopu, który został wcześniej uzgodniony z pracodawcą lub wynika z planu urlopów? Czy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu lub go zmienić?
Lipiec i sierpień to miesiące, w których największa liczba pracowników korzysta z urlopów, czy to ze względu na pogodę, czy na wakacje dzieci. Chęć jednoczesnego skorzystania z urlopu przez wielu pracowników może spowodować po stronie pracodawców problemy z zapewnieniem normalnego toku pracy.
∑ Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w terminie, w którym pracownik chce z niego skorzystać?
Urlopu udziela pracodawca, zatem to on, z pewnymi wyjątkami, decyduje, czy udzieli urlopu w zawnioskowanym przez pracownika terminie, czy nie. Nie musi się przy tym tłumaczyć z powodów odmowy. Z przepisów wynika, że w przypadku braku planu urlopów pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Oznacza to, że pracodawca nie może też, z pewnymi wyjątkami, narzucić pracownikowi terminu wykorzystania urlopu.
∑ Jakie to są wyjątki? Kiedy pracodawca może jednostronnie zdecydować o terminie urlopu pracownika?
Są dwa takie przypadki. Pierwszy to możliwość jednostronnego udzielenia urlopu w okresie wypowiedzenia. I to wynika wprost z przepisów. Drugi to możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. To z kolei wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in. wyroku z 25 stycznia 2005 r. (I PK 124/05).
Warto mieć na uwadze, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta