AI Act wchodzi w życie, ale nie cały od razu
Choć akt o sztucznej inteligencji oficjalnie obowiązuje, rozpoczęcie stosowania poszczególnych przepisów będzie odroczone. Kto i na co musi się przygotować?
Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) wchodzi w życie 1 sierpnia 2024 r. Ale podobnie jak było np. z RODO, moment rozpoczęcia stosowania tych przepisów został przesunięty w czasie. Ogólną zasadą jest, że regulacje będą stosowane od 2 sierpnia 2026 r., a zatem po dwóch latach. Tak będzie np. z wymogiem transparentności, tj. obowiązkiem informowania użytkownika, że wchodzi w interakcję z modelem sztucznej inteligencji.
Obowiązek ten związany jest głównie z tzw. generatywną AI i powoduje konieczność oznaczenia, że tekst, obraz czy film został stworzony przez sztuczną inteligencję. Ale ma też zastosowanie np. do chatbotów.
Zakazy i kary
AI Act przewiduje jednak liczne wyjątki od dwuletniego terminu. Przede wszystkim, już po sześciu miesiącach (a zatem od 2 lutego 2025 r.) stosowane będą przepisy dotyczące tzw. praktyk zakazanych.
Chodzi więc o takie zastosowania sztucznej inteligencji, które unijny ustawodawca uznał za niedopuszczalne. To np. techniki podprogowe wpływające na decyzję odbiorcy poza jego świadomością, wykorzystujące słabość danej grupy odbiorców. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta