Polacy boją się głównie o zdrowie. Ale młodzi bardziej o pieniądze
Widać duży rozdźwięk pomiędzy obawami wskazywanymi przez ogół społeczeństwa a ankietowanymi w wieku 18–35 lat. Ich niepokoją zdecydowanie kwestie finansowe.
47,4 proc. ankietowanych w wieku 18–35 lat spośród listy kilkudziesięciu obaw wskazało brak pieniędzy. Na drugim miejscu jest wzrost kosztów życia (27 proc.). Co czwarty badany martwi się o utratę pracy. Rosnących cen w sklepach boi się podobna grupa, niemal identyczna wskazuje wysokie podatki – wynika z badania UCE Research i platformy psychoterapii Risify.pl, którego wyniki „Rzeczpospolita” poznała pierwsza.
– Jest to odzwierciedlenie realnych wyzwań, z którymi borykają się młodzi Polacy. Wysoka inflacja w ubiegłym roku miała znaczący wpływ na ich sytuację finansową, zmniejszając siłę nabywczą i podnosząc koszty życia. Ale nie jest to jedyny czynnik – wskazuje Patryk Rzepka, psycholog, jeden ze współautorów raportu platformy psychoterapii Risify.pl. Młodzi dopiero zaczynają karierę zawodową i mogą zarabiać stosunkowo niewiele, co utrudnia im oszczędzanie. Dodatkowo presja społeczna i konsumpcyjna, skłaniająca do wydawania sporej części dochodów na utrzymanie określonego stylu życia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta