Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednolite stanowisko sędziowskie jako jedyne rozwiązanie

06 listopada 2024 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.

Ekscesy orzecznicze i ciągły nacisk na nowych sędziów działają bardzo negatywnie na zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości i całego państwa. Dlatego uważam, że ponownie warto sięgnąć do koncepcji jednolitego stanowiska sędziowskiego.

Koncepcja ta, pojawiająca się już od kilku lat, zakłada zrównanie sędziów sądów powszechnych poprzez zrezygnowanie z dotychczasowego podziału na sędziów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.

Zamiast takiej hierarchii istniałoby tylko jedno stanowisko sędziego sądu powszechnego. Zlikwidowałoby to wewnętrzny podział na sędziów różnych kategorii, różnie wynagradzanych i mających różny status. Zniosłoby to wiele konfliktów i uprzedzeń między sędziami. Sędziowie o jednakowym statusie nie byliby też zmuszani do konkurowania ze sobą i stawania w szranki, gdy zdecydują się na awansowanie.

Radykalne posunięcie

Gdyby połączyć z tym postulowaną również koncepcję spłaszczenia struktury sądów poprzez wprowadzenie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13020

Wydanie: 13020

Spis treści
Zamów abonament