Nie wiem, nie rozumiem, nie ufam
Pracownicze plany kapitałowe są najpopularniejszą formą dobrowolnego oszczędzania na emeryturę wśród dorosłych do trzydziestki. Jednak co dziesiąty młody człowiek nie orientuje się, czy w ogóle oszczędza na emeryturę.
Co trzeci człowiek w wieku 18–30 lat odkłada pieniądze na emeryturę. Ponad połowa tego nie robi, a co dziesiąta osoba odpowiedziała „nie wiem”. Wśród tych, którzy nie oszczędzają, są i tacy, którzy zamierzają tego nie robić w ogóle. To prawie co szósta osoba wśród nieoszczędzających. To wyniki raportu „Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30. roku życia – edycja 2024”, które przeprowadzono na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Sprawdzono, jakie są przyczyny tego, że młodzi oszczędzają, a co ich powstrzymuje. Jaką mają wiedzę na temat stworzonych przez państwo metod oszczędzania długoterminowego oraz jak oceniają efektywność inwestowania pieniędzy w ramach różnych programów długoterminowego oszczędzania.
Jak zabezpieczają finansową przyszłość?
Najpopularniejsze są wśród młodych pracownicze plany kapitałowe (PPK), w których udział zadeklarował co piąty badany. Pozostałe programy: otwarte fundusze emerytalne (OFE), indywidualne konta emerytalne (IKE)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta