Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki zamiast gospodarki

06 listopada 2024 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Gdzie w rządzie jest centrum myślenia gospodarczego? Nie widzę polityki gospodarczej, która polega na podejmowaniu problemów strukturalnych i usuwaniu barier rozwojowych – mówi nam ekonomista, prof. Jerzy Hausner.

Niedługo mamy rocznicę powołania rządu. Czy gabinet ten przedstawił wizję rozwoju gospodarki? Wie pan, w którą stronę ona zmierza?

Pyta pani o gospodarkę czy politykę gospodarczą?

O jedno i drugie.

To od przedsiębiorców, ludzi, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zależy, w którą stronę zmierza gospodarka. Oni decydują, czy inwestować lub nie, zatrudniać czy zwalniać, podnosić wynagrodzenia czy tego nie robić.

Jaka jest polska gospodarka? Utrzymuje dynamikę, ale tegoroczne słabe ożywienie w dużym stopniu wynika ze statystycznego odbicia po zeszłorocznym zerowym wzroście. Średnie tempo wzrostu za lata 2023–2024 będzie przeciętne, mierne. Pobudza je jedynie wzrost dochodów. Oczekuje się, że przeniesie się on na spożycie, a dynamika spożycia spowoduje poprawę koniunktury. Jednak nie odpowiada ona wzrostowi dochodów. I mimo wysokiej dynamiki wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i systematycznie waloryzowanych świadczeń społecznych nie obserwujemy silnego ożywienia gospodarczego.

Nie należy więc oczekiwać, że wyłącznie konsumpcja da nam wysoki i trwały wzrost gospodarczy. Trzeba patrzeć na inne czynniki wzrostu, a te na razie nie działają.

Czego nam brakuje?

Dynamika inwestycji prywatnych jest niska. W tym roku ujemna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13020

Wydanie: 13020

Spis treści
Zamów abonament