orzecznictwo
Jeszcze o bezpośrednim stosowaniu Konstytucji RP
Bezpośrednie stosowanie norm Konstytucji RP mimo wielu wypowiedzi w orzecznictwie i literaturze nadal potrafi budzić wiele wątpliwości, a nawet można rzec: emocji. Treść jej art. 8 ust. 2, zgodnie z którym przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że stanowi ona inaczej, nie powinien przecież budzić wątpliwości. Wątpliwości powinno raczej budzić odmawianie stosowania tych uregulowań z powoływaniem się na zbyt generalny i abstrakcyjny charakter regulacji zawartych w Konstytucji RP.
Jej generalny i abstrakcyjny charakter wiązać przecież należy z założeniem jej ponadczasowości, a przynajmniej dłuższego i bardziej stabilnego jej trwania niż podkonstytucyjne akty normatywne, nie zaś z tym, że trudno wywieść czy wyinterpretować z jej przepisów skonkretyzowaną normę prawną i ją zastosować w konkretnej sprawie. Przecież jest wiele przepisów podkonstytucyjnych, których treść jest jeszcze bardziej szeroka wobec użycia klauzul generalnych, a jednak są wykładane i stosowane.
Konstytucja RP, będąc popartą aksjologią uznawaną przez Naród Polski/wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, a przynajmniej jej większą część, jest właśnie dlatego abstrakcyjna i generalna, aby umożliwić zmianę jej interpretacji i stosowania z uwzględnieniem zmieniającej się aksjologii, wartości, które z uwagi na postęp nauki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta