Podwójny agent
Mając świadomość, jak potężnym zagrożeniem dla bytu niepodległego państwa jest działalność szpiegowska, ustawodawca stworzył instrumenty prawne mające skutecznie jej przeciwdziałać.
Nie może ulegać wątpliwości, że w czasach nam współczesnych, które charakteryzują się dużą niestabilnością międzynarodową, a zwłaszcza toczącymi się wojnami, aktywność szpiegowska jest wzmożona. Szczególnie groźnym zjawiskiem jest działalność tzw. podwójnych agentów, czyli osób, które szpiegują jednocześnie dla dwóch różnych, najczęściej wrogich względem siebie państw lub organizacji.
Nie tylko Mata Hari
Głównym celem podwójnego agenta jest nieoficjalne przekazywanie informacji określonemu państwu (organizacji) podczas oficjalnego szpiegowania na rzecz innego. Historia dostarcza wiele przykładów aktywności podwójnych agentów, można chociażby wspomnieć słynną holenderkę Matę Hari. Ta światowej sławy tancerka funkcjonowała jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec. Jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach pierwszej wojny światowej, a dowodem w sprawie były przechwycone przez Anglików depesze nadawane przez Niemców z Madrytu.
Mając świadomość, jak potężnym zagrożeniem dla bytu niepodległego państwa jest działalność szpiegowska, ustawodawca stworzył instrumenty prawne mające skutecznie jej przeciwdziałać. Istotna rola została przyznana prawu karnemu materialnemu, które ma m.in. przeciwdziałać wprowadzaniu w błąd polskich organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta