Zagrożona poufność tożsamości sygnalisty
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Choć ustawa o ochronie sygnalistów (dalej u.o.s.) weszła w życie 25 września2024 r., to dopiero od 25 grudnia 2024 r. do rzecznika praw obywatelskich i innych organów publicznych trafiają tzw. zgłoszenia zewnętrzne naruszeń prawa. Ustawodawca nałożył przy tym na te podmioty obowiązek zagwarantowania, że procedura przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych zapewni ochronę poufności informacji, na podstawie których można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować tożsamość sygnalisty oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie.
Może się jednak okazać, że nawet najdoskonalsza procedura oraz rozwiązania techniczne i organizacyjne wdrożone przez RPO oraz organy publiczne nie zapewnią ochrony tożsamości sygnalisty, gdy wystąpi on o zaświadczenie potwierdzające ochronę, jaka przysługuje mu z mocy prawa.
Organ publiczny właściwy do podjęcia działań następczych stosownie do art. 38 u.o.s. obowiązany jest wydać zaświadczenie na żądanie sygnalisty, w którym potwierdzi, iż zgłaszający podlega ochronie. Zaświadczenie będzie mogło zostać wydane, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj. informacja będzie musiała dotyczyć naruszenia prawa oraz będzie musiała zostać uzyskana w kontekście związanym z pracą.
Jakie zatem ryzyko i zagrożenie dla poufności tożsamości sygnalisty może wiązać się z żądaniem wydania zaświadczenia?
Musi ujawnić swoje dane
Ustawodawca wprost uchylił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta