Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona polszczyzny

02 września 1998 | Kraj | AK

LEGISLACJA

Projekt ustawy ojęzykupolskim

Ochrona polszczyzny

Projekt ustawy o języku polskim łączy szczytną deklarację, która jednak pozbawiona jest jakiejkolwiek możliwości egzekucji, i co najmniej trzy różne przepisy, których materia jest niejednorodna i nie mieści się bez uszczerbku dla jakości prawa w jednym akcie. O ochronie języka polskiego -- przepis potrzebny, ale niekonkretny, więc skazany na nieskuteczność. O języku urzędowym -- konieczny, lecz niewczesny, ponieważ zakłada co prawda możliwość zmiany, ale sam nie zmienia dotychczas obowiązującego stanu prawnego. I ookolicznościach, w których dopuszczalne jest używanie języków obcych wobrocie prawnym, co powinien ujmować kodeks cywilny, ale także wżyciu publicznym, co bez narażenia się na śmieszność uregulować się nie da.

Ustawa ojęzyku polskim ma zastąpić dekret o języku urzędowym podpisany przez prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta (kontrasygnowany także przez wicepremiera Władysława Gomułkę) 30 listopada 1945 roku, lecz nie zmieni -- przynajmniej nie od razu -- stanu prawnego, który ten dekret ustalił. Wsprawie ewentualnych odstępstw od zasady, że językiem urzędowym w RP jest język polski (dekret wyjątków od niej nie dopuszczał) , odsyła bowiem do ustaw (przede wszystkim do ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1481

Spis treści
Zamów abonament