Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plaga pijanych kierowców

02 września 1998 | Nauka i Technika | ZW

BEZPIECZEŃSTWO

Najczęstszymi sprawcami wypadków są ludzie młodzi, wwieku do 34 lat

Plaga pijanych kierowców

Polacy nagminnie prowadzą pojazdy po wypiciu alkoholu, mimo zaostrzenia przepisów. Codziennie informują otym kroniki policyjne. Większość osób świadomie łamie prawo oruchu drogowym, co gorsza -- stwarza zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych użytkowników dróg.

Policjanci ostrzegają, że nie ma "bezpiecznej" ilości alkoholu, po której można zasiąść za kierownicą. Jak pokazują raporty służb ruchu drogowego, zaszkodzić może tylko jeden kieliszek, który zkażdego może uczynić niebezpiecznego kierowcę. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że nietrzeźwe osoby lekceważą bezpieczeństwo iznacznie częściej nie zapinają pasów bezpieczeństwa, co w razie kolizji zwiększa ryzyko odniesienia poważnych obrażeń.

Śmierć na drodze

Rajdowy mistrz Europy Krzysztof Hołowczyc apeluje w akcji "Pijani kierowcy wiozą śmierć", że prowadzący pojazd po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu ma prawie dwukrotnie wydłużony czas reakcji na niespodziewaną sytuację na drodze. Efekt jest taki, że przy prędkości 100 km/ hwrazie nagłego zagrożenia hamuje aż o 28 mdalej. Tymczasem w takich sytuacjach ożyciu lub śmierci może zadecydować zatrzymanie samochodu o kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1481

Spis treści
Zamów abonament