Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie się podziała Pomarańczowa Alternatywa

02 września 1998 | Kraj | FG

DEMOKRACJA

Ostatnie konflikty związane zreformą administracyjną mogą być zalążkiem politycznego terroryzmu

Gdzie się podziała Pomarańczowa Alternatywa

FILIP GAWRYś Rolnicy wysypują na granicach ziarno, zwolennicy powiatów blokują drogi itory. Protestują związkowcy, ekolodzy isamorządowcy. Socjologowie nie dziwią się, że badania nastrojówspołecznych nie są rewelacyjne. Protesty pokazują, że demokracji nieraz towarzyszy anarchia. Brak zdecydowanej reakcji na ewidentne łamanie prawa dowodzi natomiast, że żyjemy wsłabym państwie.

Tocqueville napisał, że rewolucje nie w ybuchają wtedy, kiedy jest źle, ale w tedy, kiedy sytuacja się poprawia. Tak chyba wytłumaczyć można fakt, że w 1990 i 1991 roku było dziesięciokrotnie mniej strajków niż wdwóch następnych latach. Był to najtrudniejszy czas dla zdecydowanej części społeczeństwa. Pakiet kilkunastu ustaw Balcerowicza izwiązana znimi terapia szokowa mogły sprzyjać społecznej apatii iniewierze w możliwość jakichkolwiek zmian.

Pierwsze lata po transformacji to także czas wielkich dylematów "Solidarności". W nowej rzeczywistości związek nie bardzo wiedział, po której stronie się opowiedzieć: solidarnościowego rządu czy odczuwających skutki reform pracowników. Przełomem stał się dopiero rok 1992, kiedy "S" zdjęła znad rządu parasol ochronny, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1481

Spis treści
Zamów abonament