Gdzie się podziała Pomarańczowa Alternatywa
DEMOKRACJA
Ostatnie konflikty związane zreformą administracyjną mogą być zalążkiem politycznego terroryzmu
Gdzie się podziała Pomarańczowa Alternatywa
FILIP GAWRYś Rolnicy wysypują na granicach ziarno, zwolennicy powiatów blokują drogi itory. Protestują związkowcy, ekolodzy isamorządowcy. Socjologowie nie dziwią się, że badania nastrojówspołecznych nie są rewelacyjne. Protesty pokazują, że demokracji nieraz towarzyszy anarchia. Brak zdecydowanej reakcji na ewidentne łamanie prawa dowodzi natomiast, że żyjemy wsłabym państwie.
Tocqueville napisał, że rewolucje nie w ybuchają wtedy, kiedy jest źle, ale w tedy, kiedy sytuacja się poprawia. Tak chyba wytłumaczyć można fakt, że w 1990 i 1991 roku było dziesięciokrotnie mniej strajków niż wdwóch następnych latach. Był to najtrudniejszy czas dla zdecydowanej części społeczeństwa. Pakiet kilkunastu ustaw Balcerowicza izwiązana znimi terapia szokowa mogły sprzyjać społecznej apatii iniewierze w możliwość jakichkolwiek zmian.
Pierwsze lata po transformacji to także czas wielkich dylematów "Solidarności". W nowej rzeczywistości związek nie bardzo wiedział, po której stronie się opowiedzieć: solidarnościowego rządu czy odczuwających skutki reform pracowników. Przełomem stał się dopiero rok 1992, kiedy "S" zdjęła znad rządu parasol ochronny, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta