Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyglądał port w Byblos

02 września 1998 | Nauka i Technika | RD

ARCHEOLOGIA

Polscy płetwonurkowie przygotowują plan badań w Libanie

Jak wyglądał port w Byblos

Archeolodzy z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego przy współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW udali się wlipcu do Libanu, w celu nawiązania kontaktów z Departamentem Starożytności w Bejrucie. Odbudowa kraju po wojnie zaczyna się tam bowiem od podniesienia z gruzów zabytków kultury, które pomagają odnaleźć tożsamość narodową. Władze Libanu działając wtym duchu starają się opracować program ratowania zabytków kultury znajdujących się w niedostępnych górach, nad morzem ina jego dnie.

Polscy archeolodzy są w Libanie bardzo cenieni. Misja archeologiczna dr. Tomasza Waliszewskiego, badająca bizantyjskie mozaiki świątynne, jest tego najlepszym przykładem. Może właśnie dlatego Departament Starożytności w Bejrucie zdecydował się na współpracę z Polską w zakresie archeologii podwodnej.

Szczęśliwa Fenicja

Fenicjanie byli świetnymi żeglarzami ikupcami, jako pierwsi opłynęli dookoła kontynent afrykański. Ich cywilizacja istniała 25 wieków, od 3 tysięcy lat p. n. e. do 332 roku p. n. e. , kiedy to miasta fenickie znalazły się pod wpływami greckimi. Nigdy nie było jednak tak naprawdę państwa fenickiego, ani Fenicjanie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1481

Spis treści
Zamów abonament