Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjaliści na usługach Temidy

02 września 1998 | Moja Kariera | GR

Opinia eksperta niejednokrotnie wpływa na los procesu

Specjaliści na usługach Temidy

Potwierdzeniem wiedzy i umiejętności zawodowych jest uzyskanie tytułu biegłego sądowego. WSądzie Wojewódzkim w Warszawie na liście biegłych sądowych znajduje się obecnie 770 specjalistów, awcałej Polsce jest ich 11 630. Są dziedziny, wktórych biegłych nie brakuje, ale są i takie, wktórych jest ich, wodczuciu sędziów, zdecydowanie za mało. Bieglisporządzają opinie nie tylko napotrzeby sądów, ale także prokuratury ipolicji.

Biegli powoływani są na pięcioletnie kadencje, które mogą być przedłużone lub nie. Decyduje o tym prezes sądu wojewódzkiego, któremu podlegają biegli. Podstawą prawną powoływania idziałalności biegłych sądowych jest rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 8 VI 1987 r.

Kim jest biegły

Przepisy mówią, że biegłym może być obywatel polski, który ukończył 25 lat, posiada teoretyczne ipraktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki oraz daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego, a także wyraził zgodę na to, by biegłym zostać. Na szczęście do przeszłości należą już czasy, kiedy biegłych powoływano na siłę -- wspomina długoletni pracownik sądowego sekretariatu. Coraz częściej biegłym zależy, by znajdować się na liście. Świadczy o tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1481

Spis treści
Zamów abonament