Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa adwokatura

13 grudnia 2000 | Moja Kariera | MD

DORADZTWO PRAWNE

Przemiany gospodarcze ostatnich lat oraz konkurencja zachodnich kancelarii pchnęły setki prawników do pracy w dużych kancelariach

Nowa adwokatura

Obok "starej adwokatury": zespołów adwokackich, indywidualnych kancelarii, "starego radcostwa": na etacie w przedsiębiorstwie czy urzędzie wyrosły jak grzyby po deszczu zupełnie nowe wielkie kancelarie, zatrudniające po kilkudziesięciu, a nawet ponad setkę prawników.

Wszyscy wiedzą, że proces łączenia kancelarii jest nieuchronny, ale dla części starszych osób jest już na to za późno, inni z kolei nie mogą dobrać sobie odpowiednich wspólników. Mimo to pośród trzydziestu tysięcy kwalifikowanych prawników: adwokatów i radców rodzi się "nowa adwokatura", do której należą przedstawiciele obu profesji, która całkiem dobrze radzi sobie na rynku usług prawniczych, także finansowo.

Doradztwo i pomoc prawną tradycyjnie kojarzono z adwokaturą, ale to sprawa przeszłości. Adwokaci mają konkurencję niewiele jej ustępującą w uprawnieniach, a zdecydowanie liczniejszą - radców. Zawód adwokata czynnie wykonuje 5500 osób i wspiera ich kilkuset aplikantów. Radców zaś na koniec 1998 r. było 20.197 (i 1728 aplikantów), a ich liczba rośnie o ok. 200 rocznie. Postępuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2188

Spis treści
Zamów abonament