Kiedy dach przecieka i sypie się tynk
Właściciele lokali mogą utworzyć fundusz remontowy. Sami ustalają, ile chcą płacić w danym roku na remont budynku. Uchwałę w tej sprawie podejmują na corocznym zebraniu, ale mogą podjąć ją w innym terminie. Decydują w niej o treści planu gospodarczego na dany rok, kosztach zarządu lub wysokości zaliczek na pokrycie zarządu nieruchomością wspólną, w których mogą być przewidziane określone kwoty na remonty.
Funduszem dysponuje zarząd, który nie ma prawa wydać zgromadzonych pieniędzy na inny cel niż remont lub modernizację nieruchomości wspólnej, chyba że właściciele wyrażą na to zgodę w uchwale.
Jeżeli właściciele lokali chcą korzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, to fundusz powinnien być wyodrębniony. Najlepiej, żeby stanowił osobną pozycję w ewidencji kosztów lub żeby środki gromadzono na subkoncie w banku. Jeśli nie ma takiego wyodrębnienia, właściciele mieszkań nie mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta