Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieprawidłowości i bałagan

13 grudnia 2000 | Raporty | RK
źródło: Nieznane

NIEPRAWIDŁOWOŚCI I BAŁAGAN

W wielu wspólnotach powołuje się na zarządcę komunalny zakład budżetowy lub spółkę prawa handlowego z udziałem gmin, co jest wbrew ustawie z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (dalej: ugk). Jej przepisy zabraniają gminom i gminnym jednostkom organizacyjnym prowadzenia działalności gospodarczej nie mającej charakteru użyteczności publicznej. Zarządzanie nieruchomością wspólną nie jest taką działalnością, nawet gdy część mieszkań należy do gminy. Jednostki komunalne prowadzą ją więc wbrew tym przepisom. Taka sytuacja istnieje w wielu polskich gminach. Komunalne zakłady budżetowe nie chcą utracić możliwości zarządzania nieruchomościami wspólnot i robią wszystko, aby działalności tej nie przejęła konkurencja.

Zakłady budżetowe i spółki postępują wbrew przepisom, bo ugk nie przewiduje sankcji za nieprzestrzeganie wspomnianych norm. Niektóre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2188

Spis treści
Zamów abonament