Ostatni adres Norwida
Przed oknem rośnie to samo drzewo z dużymi, sercowatymi liśćmi, na które patrzał z góry
Ostatni adres Norwida
CYPRIAN KAMIL NORWID, AUTOPORTRET FLORENCKI Z 1847 ROKU
BARBARA STETTNER-STEFAńSKA
Nie miała dawniej dobrej opinii, odstraszała wyglądem - XIII dzielnica Paryża w południowo-wschodniej części miasta. W ruderach i starych czynszowych kamienicach bez wygód mieszkała biedota, głównie Afrykanie i Portugalczycy. Na stacji Chevaleret metro wypluwało spoconych robotników o twarzach przeważnie śniadych lub czekoladowych. Bliskość dworca, odgrodzonego kamiennym murem od ulicy Chevaleret, potęgowała przygnębiający nastrój zapomnianej peryferii.
Od kilkunastu lat dzielnica przeżywa metamorfozę, zmienia się w oczach. Znikła większość starych kamienic, składów i warsztatów. Nie ma już małych sklepików, w których od znajomego właściciela można było wziąć bagietkę na kredyt, ani baru Rendez-vous aux chauffeurs. Przy rue du Chevaleret i bliżej Sekwany, obok mostu Tolbiac, wyrastają nowoczesne wieżowce o ciekawej architekturze, a bliskość Biblioteki Francois Mitterranda i kompleksu sportowego Bercy radykalnie zmieniła klimat całego XIII arrondissement.
Pojawiła się też atrakcja, która szokuje turystów i mieszkańców miasta: bezzałogowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta