Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różnorodność jako dobro

22 września 2001 | Plus Minus | AJ

ROK DIALOGU KULTUR I CYWILIZACJI

Różnorodność jako dobro

ANNA JARMUSIEWICZ

"Tradycje różnorodności kulturowej i religijnej w Europie Środkowowschodniej" to hasło konferencji - polskiego wkładu w ogłoszony przez ONZ 2001 r. Rokiem Dialogu Kultur i Cywilizacji. Spotkanie odbyło się 15 września w Lublinie.

Dialog musi mieć dziś charakter globalny. Społeczeństwa i instytucje całego świata muszą starać zrozumieć się wzajemnie i cierpliwie wysłuchiwać innych. To jedyna możliwość przeciwstawienia się nienawiści i terroryzmowi na międzynarodową i przerażającą skalę, jakiego doświadczyły np. Stany Zjednoczone podczas niedawnego bezprecedensowego ataku.

Prof. Jerzy Kłoczowski, przewodniczący Komitetu Dialogu Cywilizacji i Kultur, który wraz z przedstawicielami Instytutu Europy Środkowowschodniej i federacją podobnych organizacji zorganizował lubelską sesję, stwierdził, że Polska wraz z regionem mogą odegrać szczególnie ważną rolę w światowej debacie na temat dialogu. W XX w. doświadczyliśmy niesłychanego terroryzmu państwowego, hitlerowskiego i sowieckiego, a także swoistego apartheidu - byliśmy traktowani jako wrogowie utopijnych systemów bądź jako podludzie. W naszym regionie zabito bądź przesiedlono dziesiątki milionów osób.

Polska, a także Czechy czy Węgry, potrafiły niegdyś, w złotym wieku Europy Środkowowschodniej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament