Różnorodność jako dobro
Różnorodność jako dobro
ANNA JARMUSIEWICZ
"Tradycje różnorodności kulturowej i religijnej w Europie Środkowowschodniej" to hasło konferencji - polskiego wkładu w ogłoszony przez ONZ 2001 r. Rokiem Dialogu Kultur i Cywilizacji. Spotkanie odbyło się 15 września w Lublinie.
Dialog musi mieć dziś charakter globalny. Społeczeństwa i instytucje całego świata muszą starać zrozumieć się wzajemnie i cierpliwie wysłuchiwać innych. To jedyna możliwość przeciwstawienia się nienawiści i terroryzmowi na międzynarodową i przerażającą skalę, jakiego doświadczyły np. Stany Zjednoczone podczas niedawnego bezprecedensowego ataku.
Prof. Jerzy Kłoczowski, przewodniczący Komitetu Dialogu Cywilizacji i Kultur, który wraz z przedstawicielami Instytutu Europy Środkowowschodniej i federacją podobnych organizacji zorganizował lubelską sesję, stwierdził, że Polska wraz z regionem mogą odegrać szczególnie ważną rolę w światowej debacie na temat dialogu. W XX w. doświadczyliśmy niesłychanego terroryzmu państwowego, hitlerowskiego i sowieckiego, a także swoistego apartheidu - byliśmy traktowani jako wrogowie utopijnych systemów bądź jako podludzie. W naszym regionie zabito bądź przesiedlono dziesiątki milionów osób.
Polska, a także Czechy czy Węgry, potrafiły niegdyś, w złotym wieku Europy Środkowowschodniej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta