Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anioły i demony

22 września 2001 | Plus Minus | AL
źródło: Nieznane

BOSCH W ROTTERDAMIE

Od 1966 roku żadne muzeum nie było w stanie zgromadzić tak dużą liczbę prac artysty

Anioły i demony

FOT. ANDRZEJ LISOWSKI

ANDRZEJ LISOWSKI

Pełen fantazji, baśniowy, psychodeliczny, ale i realistyczny, moralizatorski świat niderlandzkiego mistrza sprzed pół tysiąca lat zdominował życie miasta znanego z największego morskiego portu świata. Jeszcze niedawno sensacją była tutaj wielka prezentacja dzieł Pietera Bruegla. Teraz Rotterdam - Kulturalna Stolica Europy 2001 - kusi wizjami Hieronima Boscha.

Przybysza z Polski już na dworcu kolejowym zaskakuje powitanie także w naszym ojczystym języku. To ukłon w stronę Krakowa - wcześniejszej kulturalnej stolicy. Dla kogoś, kto zna nieco Holandię, a nie był jeszcze w Rotterdamie, zaskoczeniem może być pierwsze spotkanie z tym miastem. Na próżno tu bowiem szukać przesyconej historią atmosfery z Delft, Amsterdamu czy nawet Hagi. Sąsiadujące z dworcem kolejowym centrum stanowi jeden wielki pasaż handlowy w manhattańskim stylu. Tę nowoczesność wymusiło na historycznym mieście bombardowanie 14 maja 1940 roku. Dziś ta nowoczesność pomaga lepiej zrozumieć Boscha.

Obrazy z Europy i Ameryki

150-letnie Museum Boijmans Van Beuningen jest jednym z 34 muzeów Rotterdamu, ze wspaniałą kolekcją malarstwa od wczesnego średniowiecza do pop-artu - z dziełami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament