Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chodzi o równowagę winy

22 września 2001 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Dieter Bingen, politolog: Już nie będziemy się kłócić o Kopernika. On nie jest Polakiem ani Niemcem. Był obywatelem Rzeczypospolitej.

Nie chodzi o równowagę winy

Rozmowa z cyklu "Polska w oczach cudzych", drukowanego w "Plusie Minusie". Do tej pory ukazały się wywiady Jana Strękowskiego m.in. z Normanem Daviesem ("Tranzytolodzy Na Dzikich Polach", 14.11.1998), Bohdanem Osadczukiem ("Włoch z Kolomei", 5.08.2000), Jakubem Goldbergiem ("Coś z Chagalla", 15.01.2000).

FOT. (C) DEUTSCHES-POLEN INSTITUT

JAN STRĘKOWSKI: Historyk niemiecki, Rudolf Jaworski napisał, że w RFN i NRD istniała skłonność do wymigiwania się od wiedzy na temat udziału Niemiec w najnowszej historii Polski. Ta miała być tylko przedmiotem akademickich dywagacji. Natomiast w Polsce historia wzajemnych stosunków jest ponoć lepiej znana. Widzi pan takie dysproporcje?

DIETER BINGEN: Są do tej chwili. Polska nie jest jednym z głównych tematów nauczania historii. To problem nauczycieli. Ich zaangażowania. Ale również programów szkolnych. Mimo że mamy od lat wspólną komisję podręcznikową, popularyzacji jej prac do tej chwili brak. Będzie nowe niemieckie i polskie wydanie historii Polski i Niemiec dla nauczycieli na temat stosunków bilateralnych w XIX i XX wieku. Brałem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament