Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatele zrujnowanego państwa

22 września 2001 | Plus Minus | JA
źródło: Nieznane

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jasiu, kim chciałbyś zostać w przyszłości? - Rencistą!

Obywatele zrujnowanego państwa

RYS. JANUSZ KAPUSTA

JANUSZ A. MAJCHEREK

To bardzo cenne dla życia publicznego w Polsce, że rzecznik praw obywatelskich upomina się nie tylko o ich respektowanie, ale przypomina także o powinnościach obywateli wobec państwa i upomina za sprzeniewierzanie się im. Zbyt wielu Polaków uważa bowiem, że to tylko państwo jest im coś winne i chętnie je wykorzystują, co na naszych oczach prowadzi je do ruiny.

Prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla "Plusa Minusa" (nr 33/2001) rozważa proporcje praw i obowiązków obywatelskich, stwierdzając słusznie: "gorzej ze świadomością pewnych obowiązków obywatelskich, zwłaszcza wobec państwa" oraz konstatując przenikliwie: "społeczeństwo, którego obywatele nie są gotowi sporo dać z siebie, ma przede wszystkim małe szanse na rozwój, a poza tym narażone jest na manipulację, jest bezbronne wobec manipulacji". Uwagi celne i cenne, bo praktyka życia publicznegoczęsto je potwierdza.

Zapanowało przekonanie, że kraj znalazł się w zapaści. Nie jest to nastrój nowy, wyobrażenie sytuacji jako niekorzystnej i zmierzającej w złym kierunku dominuje wśród obywateli od początku transformacji, pozostając w luźnym związku z obiektywnymi warunkami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament