Obywatele zrujnowanego państwa
Jasiu, kim chciałbyś zostać w przyszłości? - Rencistą!
Obywatele zrujnowanego państwa
RYS. JANUSZ KAPUSTA
JANUSZ A. MAJCHEREK
To bardzo cenne dla życia publicznego w Polsce, że rzecznik praw obywatelskich upomina się nie tylko o ich respektowanie, ale przypomina także o powinnościach obywateli wobec państwa i upomina za sprzeniewierzanie się im. Zbyt wielu Polaków uważa bowiem, że to tylko państwo jest im coś winne i chętnie je wykorzystują, co na naszych oczach prowadzi je do ruiny.
Prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla "Plusa Minusa" (nr 33/2001) rozważa proporcje praw i obowiązków obywatelskich, stwierdzając słusznie: "gorzej ze świadomością pewnych obowiązków obywatelskich, zwłaszcza wobec państwa" oraz konstatując przenikliwie: "społeczeństwo, którego obywatele nie są gotowi sporo dać z siebie, ma przede wszystkim małe szanse na rozwój, a poza tym narażone jest na manipulację, jest bezbronne wobec manipulacji". Uwagi celne i cenne, bo praktyka życia publicznegoczęsto je potwierdza.
Zapanowało przekonanie, że kraj znalazł się w zapaści. Nie jest to nastrój nowy, wyobrażenie sytuacji jako niekorzystnej i zmierzającej w złym kierunku dominuje wśród obywateli od początku transformacji, pozostając w luźnym związku z obiektywnymi warunkami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta