Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłom w zmowie milczenia

22 września 2001 | Publicystyka, Opinie | JB WK LO

Najbardziej niepokoi pozostawienie przyszłorocznego deficytu na poziomie 40 mld zł, przy jednoczesnym przesunięciu 8 mld zł wydatków z roku 2002 na 2001

Wyłom w zmowie milczenia

Jarosław Bauc

Informacja o personalnej obsadzie ważniejszych stanowisk w ewentualnym rządzie SLD była bez wątpienia potrzebna. Cieszy, że prof. Marek Belka jest na tej liście. Można się bowiem domyślać, że uzyskał zgodę przewodniczącego SLD Leszka Millera na przeprowadzenie reformy finansów publicznych.

W czwartek profesor Belka zapowiedział powtórną nowelizację budżetu 2001. Musi to niepokoić, gdyż istnieje ryzyko "wrzucenia" do niego innych pozycji poza zapowiedzianą wcześniejszą spłatą zobowiązań skarbu państwa. Nie ma przy tym znaczenia, czy te zobowiązania będą uregulowane kilka miesięcy wcześniej czy później. W przypadku zobowiązań wobec PKO BP SA (wykup książeczek mieszkaniowych) czy zadłużenia Funduszu Pracy wobec sektora bankowego, deficyt ten został już zmonetyzowany, a jego efekt makroekonomiczny już wystąpił. Spłata tych zobowiązań będzie zatem neutralna makroekonomicznie i nie powiększy deficytu ekonomicznego.

Z kolei, zaległości wobec OFE oznaczają transfer środków zasilających oszczędności sektora prywatnego. Ich pozyskanie (czyli emisja skarbowych papierów wartościowych), zwiększające deficyt budżetu państwa, nastąpi poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament