Rycerze Leppera
Rycerze Leppera
Dziś Polsce potrzebni są rycerze, którzy uratują ją od upadku i zaprowadzą ład oraz porządek - mówi Andrzej Lepper. Tak naprawdę nikt nie wie, kim są rycerze lidera "Samoobrony".
FOT. (C) ŁUKASZ GłOWALA/KFP
Wszystko wskazuje na to, że "Samoobrona" Andrzeja Leppera nieoczekiwanie znajdzie się w Sejmie. Mało wiadomo o ludziach, z którymi pracuje Lepper, do tej pory tylko on firmował swoją partię. A przecież nie jest w niej sam.
Andrzej Lepper wkroczył do polityki po tym, gdy na początku przemian wziął kredyt na gospodarstwo i popadł w długi, które trudno było mu spłacić. W 1992 roku, wraz z podobnymi sobie rolnikami, założył Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona". Jego sposób działania określano wkrótce jako "lepperiadę". Związkowcy nie pozwalali licytować zadłużonych gospodarstw. Blokowali drogi i przejścia graniczne, prowadzili okupację i z kosami w rękach demonstrowali przed budynkami publicznymi, które obrzucali ochłapami mięsa czy gnojówką. Dochodziło do starć z policją, aktywiści stawali przed kolegium, a liderzy przed sądem. Za pobicie zarządcy gospodarstwa w Kobylnicy Lepper trafił na dwa miesiące do więzienia. Stawał wiele razy przed sądem, m.in. za lżenie polityków, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta