Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Epitafium dla bliźniaków

22 września 2001 | Wojna z terroryzmem | TW
źródło: Nieznane

Puste miejsce po wieżowcach World Trade Center stało się dla Ameryki i świata pomnikiem symbolicznie przerażającym

Epitafium dla bliźniaków

(C) EPA

TADEUSZ WÓJCIAK

Album "Time. Annual 1993. The Year In Review". Na stronie 52. fotografia lotnicza południowej części Manhattanu. Na celowniku pilota myśliwca północna ściana World Trade Center. Tak, jakby wystarczyło nacisnąć na spust. Miasto leżało pod śniegiem. Tony papieru wirowały w powietrzu w rejonie południowego Manhattanu, gdy 26 lutego 1993 r., 18 minut po godzinie dwunastej w południe, potworna eksplozja wzruszyła fundamentami WTC. Obie wieże zadrżały w posadach.

Świat u stóp

World Trade Center - symbol amerykańskiej i światowej potęgi finansowej, zarazem ładu i równowagi ekonomicznej oraz politycznej świata przełomu dwóch tysiącleci. Centrum składało się z siedmiu budynków. Dwie bliźniacze wieże nosiły żartobliwe imiona David i Nelson, na pamiątkę po braciach Rockefellerach. Miały po 110 pięter. Budynek World Trade Center One został oddany do użytku w 1972 r. Wznosił się na wysokość 417 metrów. Budynek południowy, World Center Two, przyjął pierwszych lokatorów w kwietniu 1973 r. Miał wysokość 415 metrów (wraz z antenami telewizyjnymi 526 metrów).

Wieże WTC były najwyższymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament