Zapomniane proroctwo
Zapomniane proroctwo
JAROSŁAW GOWIN
Kiedy jesienią 1989 r. radosny tłum turystów z całej Europy tańczył po obu stronach muru berlińskiego, świętując nie tylko upadek komunizmu, ale i ostateczny - jak wierzono - triumf zachodnich ideałów demokracji, praw człowieka i wolnej przedsiębiorczości, amerykański politolog, Samuel Huntington, zasiadał do pisania książki. Przepowiadał w niej światu nowe zagrożenia.
Wiek XXI będzie czasem zderzenia cywilizacji. Ludzkimi poczynaniami kierować będzie nie tyle głód chleba, co pragnienie tożsamości, poszukiwanie wspólnych dla danej społeczności symboli kulturowych, tradycji, więzi religijnych. Pochylając się nad mapą świata, Huntington kreślił granice cywilizacji: zachodniej, latynoamerykańskiej, prawosławnej, afrykańskiej, islamskiej, hinduistycznej, buddyjskiej, chińskiej i japońskiej. Każda z nich opiera się na systemie wartości tak specyficznym, że ich wzajemne przenikanie się jest niemożliwe. Globalizacja gospodarcza nie pociągnie za sobą westernizacji: upowszechnienia się ideałów świata zachodniego. Każdy z kręgów cywilizacyjnych będzie zabiegać o umocnienie swojej spoistości, a tam, gdzie ich interesy będą ze sobą kolidować (zwłaszcza na styku cywilizacji zachodniej z chińską oraz islamską), nieuchronnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta