Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniane proroctwo

22 września 2001 | Plus Minus | JG

Eksplozje na Manhattanie to echo wybuchów, które od lat wstrząsają Bliskim Wschodem

Zapomniane proroctwo

JAROSŁAW GOWIN

Kiedy jesienią 1989 r. radosny tłum turystów z całej Europy tańczył po obu stronach muru berlińskiego, świętując nie tylko upadek komunizmu, ale i ostateczny - jak wierzono - triumf zachodnich ideałów demokracji, praw człowieka i wolnej przedsiębiorczości, amerykański politolog, Samuel Huntington, zasiadał do pisania książki. Przepowiadał w niej światu nowe zagrożenia.

Wiek XXI będzie czasem zderzenia cywilizacji. Ludzkimi poczynaniami kierować będzie nie tyle głód chleba, co pragnienie tożsamości, poszukiwanie wspólnych dla danej społeczności symboli kulturowych, tradycji, więzi religijnych. Pochylając się nad mapą świata, Huntington kreślił granice cywilizacji: zachodniej, latynoamerykańskiej, prawosławnej, afrykańskiej, islamskiej, hinduistycznej, buddyjskiej, chińskiej i japońskiej. Każda z nich opiera się na systemie wartości tak specyficznym, że ich wzajemne przenikanie się jest niemożliwe. Globalizacja gospodarcza nie pociągnie za sobą westernizacji: upowszechnienia się ideałów świata zachodniego. Każdy z kręgów cywilizacyjnych będzie zabiegać o umocnienie swojej spoistości, a tam, gdzie ich interesy będą ze sobą kolidować (zwłaszcza na styku cywilizacji zachodniej z chińską oraz islamską), nieuchronnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament