Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek poszukujący

22 września 2001 | Plus Minus | DM
źródło: Nieznane

WSPOMNIENIE O JERZYM GIEDROYCIU

Swoje doświadczenia z dwudziestolecia międzywojennej Polski przenosił na czasy obecne

Człowiek poszukujący

REDAKTOR BYŁ ZDANIA, ŻE NALEŻY INWESTOWAĆ W MŁODE POKOLENIA, BY JE WYCHOWYWAĆ W DUCHU TOLERANCJI I KULTURY WSPÓŁŻYCIA, BEZ KTÓREJ TRUDNO O KULTURĘ POLITYCZNĄ

FOT. BOHDAN PACZOWSKI

DOMINIK MORAWSKI

Przed rozpoczęciem w 1973 r. stałej współpracy z "Kulturą" (moimi protektorami byli Stefan Kisielewski i Gustaw Herling-Grudziński) zdawałem sobie sprawę z ogromnych zasług Jerzego Giedroycia w upartym likwidowaniu luk w pamięci zbiorowej naszego społeczeństwa.

Równocześnie spodziewałem się, że jako publicysta o chrześcijańskiej formacji, blisko związany z niezależnymi środowiskami katolickimi w kraju, prawdopodobnie nie będę miał łatwego życia.

Zakładałem jednak, że nielaurkowe i nietriumfalistyczne traktowanie problematyki Kościoła uchroni mnie od kolizji z liberalno-laicką orientacją twórcy i redaktora pisma. Nie myliłem się. W pierwszej już rozmowie padła z jego strony dość zaskakująca deklaracja, że wprawdzie jest niewierzący, ale wbrew pogłoskom nie ma nic wspólnego z masonerią i bojowym antyklerykalizmem. I faktycznie jego podejście do mojego warsztatu pracy rzymskiego, watykańskiego korespondenta nie miało cech laicystycznych, zwłaszcza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament