Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trafiona, ale nie zatopiona

22 września 2001 | Publicystyka, Opinie | BG

Gospodarka światowa

Trafiona, ale nie zatopiona

BRIGITTE GRANVILLE

Panika finansowa to cichy sprzymierzeniec terrorystów. Kiedy uderzyli w nowojorskie World Trade Center, rynki finansowe natychmiast wpadły w panikę, ceny akcji wszędzie leciały w dół, a ceny ropy i złota szybowały w górę. Dość powszechne były obawy, że - biorąc pod uwagę niepewny stan gospodarki amerykańskiej - ten szok wepchnie w recesję gospodarkę światową. Ale zaledwie dwa dni później europejskie rynki finansowe najwyraźniej ustabilizowały się. Głęboka recesja na skalę światową nie wydaje się już nieuchronna, ale powrót do normalnego toku interesów nadal jest odległy. Wielką niewiadomą pozostaje amerykańska riposta, a od tego, w jaki sposób USA uderzą, zależą także gospodarcze skutki tego ataku.

Zwolnienie tempa wzrostu w Ameryce może rzeczywiście przekształcić się w globalną recesję. Główny mechanizm transmisyjny stanowi w tym przypadku uzależnienie gospodarki innych krajów od ich eksportu do USA i od światowych ośrodków finansowych, skoncentrowanych także w USA, głównie w Nowym Jorku. W im większym stopniu tempo wzrostu jakiegoś kraju zależy od eksportu do USA, tym szybciej jego gospodarka podąży za amerykańską, jeśli ta wpadnie w recesję. Podobnie jest z finansami: im bardziej kraj uzależniony jest od zewnętrznego finansowania w celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament