Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Islam kontra nowoczesność

22 września 2001 | Publicystyka, Opinie | BL

W świecie arabskim śmierć ideologii XX wieku pozostawiła po sobie powszechne rozczarowanie

Islam kontra nowoczesność

BERNARD LEWIS

Turcja czy Iran? Te dwa kraje to dwa różne modele społeczne i polityczne, jakie obecnie są oferowane na Bliskim Wschodzie, i to nie tylko państwom muzułmańskim. Turcja i Iran konkurują ze sobą, od Syrii po Kirgistan, nie jako wrogowie, lecz rywale, starający się zdobyć wpływ na kształt i poczynania krajów tego regionu.

W całym bowiem świecie arabskim śmierć ideologii XX wieku pozostawiła po sobie powszechne rozczarowanie. Dzisiaj już żaden przywódca arabski nie może twierdzić, że poza swym własnym krajem cieszy się masowym poparciem, takim, jakie w swoim czasie miał za sobą Gamal Abdel Naser, prezydent Egiptu, uosabiający zarazem aspiracje panarabskie. Kult Saddama Husajna nie da się z tym porównać. A zatem tylko Turcja i Iran dysponują ideologią. Jedynie one są w stanie postawić diagnozę, co dolega światu muzułmańskiemu, a także przepisać na to kurację.

Turcja eksponuje znaczenie modernizacji. Pewien turecki ideolog wyraził to kiedyś z brutalną szczerością: - Nonsensem jest mówić o cywilizacji takiej czy innej. Obecnie na świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament