Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezbronny na bezkresnym pustkowiu

22 września 2001 | Plus Minus | MI
źródło: Nieznane

Oda na cześć podróżnika po Afryce, mistrza i czarodzieja, Ryszarda Kapuścińskiego

Bezbronny na bezkresnym pustkowiu

OBRAZ NAMALOWANY PRZEZ CHŁOPCA Z WIOSKI POLATAKA W POŁUDNIOWYM SUDANIE

MOSES ISEGAWA

Ryszard Kapuściński jest jak kot, który ma dziewięć żyć. Możemy uważać się za szczęśliwców, że opisał historię swego życia w "Hebanie", w tej nadzwyczajnej książce, wnikliwej, mądrej, pełnej faktów historycznych, przygód, humoru i typowych "kapuścińskizmów", które sprawiają, że nawet tępak w mig nauczy się podstaw historii Afryki według Kapuścińskiego.

Kapuściński nie jest pierwszym podróżnikiem, który był świadkiem wielu zamachów stanu, rewolucji, wojen i kryzysów ("narrow escapes") i który cztery razy był formalnie skazany na śmierć, a niezliczoną ilość razy w różnych okolicznościach ocierał się o śmierć. Ale niewielu potrafi tak pięknie, tak wnikliwie i z takim współczuciem o tym opowiadać. Szczęśliwa Afryka, że otworzyła swoje drzwi przed tym człowiekiem, nękając go malarią i gruźlicą, ale zarazem powierzając mu swoje niezliczone tajemnice. Szczęśliwa też Europa, że ma w swoim zasięgu skarby jego pióra, gdyż Kapuściński jak czarodziej wnika w głąb dusz. Z mnóstwa książek, które ukazały się w tym roku, tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2425

Spis treści

Fotel Tyma

Zamów abonament