Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teatr

19 kwietnia 2002 | Dobre, lepsze, najlepsze | AR

TEATR

Repertuary teatrów

Wniebowstąpienie

Teatr Współczesny, tel. 825 13 52

Kiedy książka Tadeusza Konwickiego ukazała się w 1967 roku, została błyskawicznie wykupiona. Dziś "Wniebowstąpienie" nazwalibyśmy utworem kultowym. Wówczas prasa miała zakaz publikacji pozytywnych o powieści recenzji. Maciej Englert przyznaje, że wśród kilku książek, z którymi od dawna chciał zmierzyć się na scenie, "Wniebowstąpienie" zajmuje szczególną pozycję. Ale dawniej zamiar tej inscenizacji kilkakrotnie udaremniała peerelowska cenzura.

Uważny czytelnik dostrzeże w niej dużą porcję metafizyki. W "Pół wieku czyśćca" sam Konwicki stwierdził: "... Wszystko, co u mnie jawi się jako metafizyczne i tajemnicze, łatwo znajduje racjonalne uzasadnienie. Urealnianie cudów to jest moja id?e fixe! (...) W absolutnie trzeźwy sposób zakładam, że istnieją duchy, mary i diabeł, albo może ktoś inny, kto pełni jego funkcje. Wszystkie nielogiczności i nadnaturalności mojej prozy są możliwe do logicznego wytłumaczenia".

W spektaklu Macieja Englerta zobaczymy niemal cały zespół Teatru Współczesnego z Mają Komorowską, Moniką Kwiatkowską, Iwoną Wszołkówną, Piotrem Adamczykiem, Andrzejem Zielińskim i Krzysztofem Stelmaszykiem w rolach głównych. W epizodach pojawią się m.in. Krzysztof...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2599

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament