Najważniejsza jest stabilność cen
Najważniejsza jest stabilność cen
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANDRZEJ RZOŃCA
Od wyborów parlamentarnych we wrześniu 2001 roku jesteśmy świadkami nasilających się ataków na niezależność banku centralnego. Niektórzy zarzucają Radzie Polityki Pieniężnej brak troski o wzrost gospodarki. Tymczasem jedynym sposobem, w jaki polityka monetarna może przyczynić się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarki w długim okresie, jest zapewnienie stabilności cen.
Według badań przeprowadzonych przez wybitnego amerykańskiego ekonomistę Roberta Barro na próbie 100 krajów w latach 1960-1990, inflacja średnioroczna wyższa o 10 punktów procentowych powoduje (netto) spadek tempa wzrostu PKB na mieszkańca o około 0,2-0,3 pkt. proc. oraz zmniejszenie udziału inwestycji w PKB o 0,4-0,6 pkt proc. Tego rodzaju zależność między tempem wzrostu gospodarki a poziomem inflacji potwierdzają także badania przeprowadzone przez wielu innych cenionych ekonomistów m.in.: Fischera, de Gregorio, Gylfasona, De Longa, Summersa, Motleya, Andres, Hernando czy Kormendi i Meguire.
Negatywne skutki
Negatywny wpływ inflacji na tempo rozwoju gospodarki wynika z wielu powodów; wymienię tylko najważniejsze.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta