Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Remont, modernizacja, wpłaty na fundusz

19 kwietnia 2002 | Prawo | IL

Pomagamy rozliczać PIT Do ostatecznego terminu złożenia zeznania pozostało 11 dni

Remont, modernizacja, wpłaty na fundusz

Jest to ulga z trzyletnim limitem odliczeń. Aktualny rozpoczął się w 2000 r. i będzie obowiązywał jeszcze w 2002 r. Tak więc za 2001 r. z tej ulgi mogą korzystać tylko ci, którzy nie wykorzystali jej w całości w poprzednim roku. Przepadnie dopiero limit nie wykorzystany w 2002 r.

Od podatku można odliczyć 19 proc. poniesionych wydatków. Limit dla remontujących i modernizujących budynki mieszkalne i wpłacających na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, a także (w 2001 r.) spółdzielni mieszkaniowej jest większy niż dla przeprowadzających takie prace w mieszkaniach. Ci pierwsi za lata 2000-2002 mogą pomniejszyć podatek o 19 proc. wydatków, ale nie więcej niż o 4620 zł, co odpowiada wydatkom w kwocie 24.315 zł 79 gr, drudzy - o maksimum 3850 zł, co odpowiada wydatkowi 20.263 zł 16 gr. Jeśli roboty obejmowały instalację gazową, urządzenia eksplozymetryczne lub urządzenia gazowe, a w związku ze zwykłym remontem czy modernizacją został wykorzystany cały limit, przysługuje dodatkowy - odliczenie od podatku w wysokości 770 zł, co odpowiada wydatkowi 4052 zł 63 gr.

Podatnik (małżeństwo), który w okresie 3-letnim remontował i mieszkanie, i dom, ma prawo do jednej, wyższej normy odliczeń (jak dla budynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2599

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament